🔥 اخبار و اطلاعیه 🔥

پرداخت فطریه رمضان سال 1400 | عید سعید فطر مبارک

فطریه چه قدر است

زکات فطریه یا زکات فطره یکی از مهم ترین واجبات دین اسلام است. که در عیدفطر پرداخت می شود. پرداخت، زکات فطریه یا زکات فطره بر هر مسلمانی که عاقل و بالغ است و توان روزه گرفتن را دارد و برای کسانی که عمدا روزه خود را خورده اند واجب است.

پرداخت کردن فطریه از جمله شرایط قبولی روزه در ماه مبارک رمضان است. پرداخت فطریه به انسان کمک می کند که خود را در برابر حوادث مختلف در طول سال بیمه کندو شما با پرداخت این مبلغ و کمک به فقیر ها خود را بیمه می کنید. پرداخت کردن فطریه ضامن سلامتی انسان است و انسان هر چقدر در این راه کمک کند به جا و خوب است.

کسانی که فقر در زندگی آن ها است و به نوعی دیگر خرجشان بیشتر از درآمدشان است پرداخت زکات و فطریه بر آن ها واجب نیست و آن ها نیز می توانند فطریه بگیرند. ولی کسانی که زندگی آن ها از نظر مالی تامین است پرداخت زکات فطر و فطریه بر آن ها واجب است.

احکام زکات فطریه:

فطریه بر کسانی واجب است که خودشان فقیر نباشند برای خود شخص و کسانی که تحت تکفل (سرپرستی ) او هستند باید زکات فطره بپردازد. اگر کسی که فطریه بر او واجب باشد ولی پرداخت نکند بر خود انسان واجب نمی شود. هم چنین کارمندان و سربازان تحت تکفل دولت محسوب نمی شوند.

نظریه برخی از مراجع تقلید فطریه یا فطر مهمانی که قبل از مغرب شب عید سعید فطر با رضایت صاحب خانه وارد شده باشد و در صورتی که بگوید نان آنها را داده بر او واجب است. هر چند که نان خوار او محسوب نشود، این نظر بعضی از مراجع است و برخی از مراجع  فطریه مهمان یک شب را واجب نمی دانند.

زنی که شوهر آن خرج او را نمی دهد اگر نان خوار فرد دیگری باشد فطریه هایش نیز بر آن شخص واجب است. ولی اگر نان خوار هیچ کس نباشد در صورتی که فقیر هم نباشد باید فطریه خود را خودش پرداخت کند.

شخصی که فطریه چند نفر را پرداخت می کند لازم نیست همه فطریه ها را از یک جنس بدهد و می تواند فطریه بعضی هارا گندم بعضی دیگر را جو بدهد.

زمان پرداخت فطریه چه زمانی است:

زمان پرداخت فطریه از غروب آفتاب شب عید سعید فطر تا روز عید،  باید مبلغ آن فطریه پرداخت شود. اما کسانی که نماز عید  فطر را به جا می آورند تا قبل از نماز آن را باید پرداخت کنند اگر در این مدت فقیری پیدا نکردید می توانید مبلغ مورد نظر که برای فطریه شما بوده است کنار بگذارید و بعدا آن پول را به فقیری بدهید.

در موقع که دادن زکات واجب است فطریه را پرداخت نکنید و کنار هم نگذارید، می توانید بعدا بدون اینکه نیت ادا و قضا کند ( به قصد قربت) فطره را بدهد.

اگر فردی بتواند روزه بگیرد و کاملا از لحاظ عقلانی و جسمی سالم باشد ولی هر روز را بی اعتنایی کرده باشد و عمدا روزه نگرفته باشد، شصت مُد طعام باید به فقرا و نیازمنان غذا بدهد و هر مُد 5 هزار تومان در نظر گرفته شده است. بنابراین شصت مُد طعام معادل سیصد هزار تومان برای یک روز کفاره غیر عمد نیز یک مُد طعام یا 5 هزار تومان معیار است.

میزان پرداختی فطریه چقدر است:

معادل هزینه سه کیلو گرم غذای روزمره مورد استفاده افراد است که می تواند برنج، گندم برای کسانی که نان بیشتری مصرف می کنند یا ذرت یا کشمش و یا خرما باشد. مبلغی که معمولا هر سال اعلام می شود بر اساس نرخ گندم غیر یارانه ای است.

چه کسانی می توانند فطریه را مصرف کنند:

هزینه ای را که شما برای فطریه در نظر گرفته اید فقط باید صرف مستمندان شود کسی که خود سید نباشد نمی تواند آن را به سادات پرداخت کند. پرداخت فطریه به موسساتی که معلوم نیست در آن امور خیریه مصرف می شود یا خیر جایز نمی باشد.

مبالغ فطریه ازنظر  رهبر معظم انقلاب :

حضرت آیت الله خامنه ای، جهت پرداخت میزان هزینه فطریه 1400 گف: در این روز ها بیشتر مردم جهان از گندم استفاده می کنند و زکات فطریه برای امسال هر نفر 20 هزار تومان در نظر گرفته شده است. حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند رعایت قوت غالب الزامی ندارد. اما بهتر است برای افرادی که برنج ایرانی مصرف می کنند هر نفر حدود 100 هزار تومان و برای افرادی که برنج خارجی استفاده می کنند هر نفر 75 هزار تومان در نظر گرفته است.

مبالغ فطریه از نظر آیت الله سیستانی :

آیت الله سیستانی میزان زکات فطریه را برای هر فرد سه کیلو گرم در نظر گرفته اند مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد بیست و یک 21 هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی یکصد 100 هزار تومان و برای فطریه بدل برنج غیر ایرانی، هفتاد و پنج 75 هزار تومان تعیین شده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن