🔥 اخبار و اطلاعیه 🔥

دریافت نوبت معاینه فنی

دریافت نوبت معاینه فنی

این روز ها بیش تر افراد در جامعه خودرو شخصی دارند، همه افراد دارندگان خودرو باید در یک زمان مشخص معاینه فنی خودرو خود را انجام دهند. انجام دادن معاینه فنی خودرو توسط افراد متخصص انجام می شود. افراد در جامعه برای معاینه فنی خودرو خود باید با مراجعه کردن به مراکز معاینه فنی معتبر در سراسر کشور، مراحل مربوط به معاینه فنی خودرو خود را انجام دهند.

در سال های قبل همه افرادی که قصد داشتند معاینه فنی خودرو خود را انجام دهند باید به صورت حضوری به یکی از مراکز معاینه فنی مراجعه می کردند و مراحلی که لازم بود را انجام می دادند. روش حضوری علاوه بر خوبی هایی که داشت ولی ممکن بود وقت و زمان زیادی را از افراد بگیرد. در صورت مراجعه کردن حضوری به مراکز مربوط به معاینه فنی خودرو اکثرا آنجا شلوغ است و فرد مراجعه کننده مجبور می شود که ساعت ها در مدت طولانی در صف منتظر بماند.

در سال 1400 برای نوبت دهی معاینه فنی جهت کاهش مراجعه کننده ها، به دلیل بیماری کرونا و ازدحام در این مراکز تصمیم گرفته شد که افراد به صورت آنلاین نوبت دهی انجام بدهند.

در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان سامانه نوبت دهی آنلاین معاینه فنی خودرو را معرفی کنیم و به طور کامل توضیح دهیم .

معاینه فنی خودرو به چه معناست؟

معاینه فنی خودرو به منظور بررسی سلامت خودرو از هر نظر گفته می شود که در نتیجه میزان سلامت خودرو، را مشخص می کند. کارشناسان در مراکز معاینه فنی خودرو تمام قطعات و اجزای ماشین و نحوه عملکرد آن را بررسی می کنند و گزارشی برای سلامت خودرو و کارکرد صحیح آن تهیه می کنند و در اختیار راننده قرار می دهند. در واقع هنگام معاینه فنی هم وضعیت ظاهری ماشین مورد آزمایش قرار میگیرد و هم چراغ های جلو ، کمک فنر ها، ترمز ها، فرمان، جلوبندی، چرخ ها، زیر بندی خودرو و میزان آلاینده ها توسط کارشناسان ماهر معاینه فنی آزمایش و معاینه می شود.

سامانه نوبت دهی معاینه فنی خودرو

در سال های پیش افراد مجبور بودند از چندساعت قبل برای نوبت گرفتن، زود تر در صف های معاینه فنی خودرو منتظر بمانند تا مراحل معاینه فنی خودرو خود را انجام دهند. اما با در نظر گرفتن روش آنلاین بسیاری ازمشکلات برای افراد در جامعه بر طرف شد، با روی کار آمدن سامانه نوبت دهی معاینه فنی بسیاری از مشکلات مربوط به معطل شدن افراد برطرف شد. هدف از ساختن این سامانه جهت کاهش مراجعات حضوری و ازدحام درمراکز معاینه فنی خودرو بود.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که فقط  افرادی می توانند در این سامانه ثبت نام انجام بدهند که ساکن شهر تهران باشند. سامانه نوبت دهی معاینه فنی خودرو تنها مختص شهر تهران می باشد. افراد در شهر تهران می توانند در این سامانه ثبت نام کنند و با تعیین وقت قبلی به مراکز معاینه فنی خودرو نزدیک محل سکونت خود مراجعه کنند. و بدون هیچ نگرانی در زمان و تاریخ مشخصی که دارند کار خود را انجام دهند.

اگر شما ساکن شهر تهران هستید و قصد دارید در سامانه نوبت دهی آنلاین معاینه فنی نوبت بگیرید می توانید با مراجعه کردن به سایت تهران من به آدرس my.tehran.ir  اول از همه در این سامانه ثبت نام کنید و سپس مراحل دریافت نوبت را انجام دهید.

 

نحوه ثبت نام سامانه نوبت دهی معاینه فنی سال 1400

اگر قصد نوبت گرفتن در سامانه نوبت دهی معاینه فنی برای مراکز معاینه فنی دارید می توانید طبق مراحل زیر پیش بروید و ثبت نام خود را به آسانی انجام دهید. ثبت نام در سامانه نوبت دهی معاینه فنی بسیار ساده و راحت انجام می شود. لازم به ذکر است که ثبت نام در سایت تهران من برای نوبت دهی معاینه فنی خودرو در سال 1400 الزامی است.

 

  1. اولین کاری که باید انجام دهید تهران من را در قسمت جستجو گوگل یا یکی از مرور گرهای دیگر خود ( مرورگر کروم یا مرورگر فایر فاکس) سرچ کنید .

2.شما با سرچ کردن کلمه تهران من اولین سایتی که گوگل برای شما جستجو می کند، همان سایت تهران من است. شما می توانید با کلیک کردن بر روی سایت اول به راحتی وارد سایت تهران من شوید.

3.در این مرحله نیاز است که از قسمت چپ بالای صفحه سایت بر روی گزینه  ثبت نام کلیک کنید.

4.در این مرحله باید دقت زیادی داشته باشید و باید تمامی اطلاعاتی را که از شما خواسته شده است مانند کد ملی، شماره تلفن همراه، تاریخ تولد و سال تولد و….را مطابق تصویر زیر وارد کنید و در نهایت بر روی گزینه دریافت کد تایید کلیک کنید. دقت داشته باشید که نام کاربری شما می تواند همان شماره تلفن همراه شما و رمز عبور شما باشد حتما باید بالای 8 کاراکتر (شامل حروف انگلیسی و اعداد) باشد.

 

5. در این مرحله یک کد 6 رقمی به شماره تلفن همراه شما (شماره ای که در قسمت ثبت نام وارد کرده اید) ارسال می شود. برای تکمیل ثبت نام نیاز است که این کد را در قسمت مربوط وارد کنید و در آخر بر روی گزینه ثبت نام در تهران من کلیک کنید.

 

 

روش گرفتن معاینه فنی

 

برای دریافت نوبت معاینه فنی، شما باید به سایت تهران من به آدرس my.tehran.ir مراجعه کنید. برای اینکه بتوانید از سامانه نوبت دهی معاینه فنی خودرو استفاده کنید، اولین کاری که باید انجام دهید باید در این سامانه ثبت نام خود را انجام داده باشید. بعد از ثبت نام شما می توانید به این سامانه وارد شوید. روش ثبت نام در سامانه تهران من در بالا گفته شده است.

اگر موفق به ثبت نام در این سامانه شده اید و ثبت نام خود را انجام داده اید  و دارای نام کاربری و رمز عبور هستید می توانید مطابق روش های زیر از امکان نوبت دهی معاینه فنی به صورت غیر حضوری استفاده کنید.

 

1.اولین کاری که باید انجام دهید باید به سایت تهران من به آدرس my.tehran.ir وراد شوید. بهتر است که از طریق مرورگر کروم یا مرورگر فایرفاکس برای استفاده از سامانه نوبت دهی معاینه فنی استفاده کنید.

2.در اولین مرحله کافی است که شما بعد از وارد شدن به سامانه نوبت دهی بر روی گزینه ورود کلیک کنید

3.در این مرحله نیاز است که شما شماره تلفن همراه خود را وارد کنید و بر روی گزینه دریافت کد تایید کلیک کنید. بعد از وارد کردن شماره و تایید آن یک کد 5 رقمی به شماره شما ارسال می شود که نیاز است آن کد را در کادر مربوط وارد کنید.

لازم به ذکر است که شما می توانید برای ورود به سایت تهران من از طریق گزینه ورود با نام کاربری استفاده کنید.

4. در این مرحله شما دیگر وارد سایت تهران من مربوط به نام کاربری خودتان شده اید. در سمت راست سایت می توانید نام و شماره تلفن همراه خود را مشاهده کنید و در زیر آن تمامی امکاناتی که در این سایت در اختیار شما گذاشته است قابل مشاهده است.

5. برای اینکه در سایت تهران من بخواهید نوبت معاینه فنی بگیرید شما باید از طریق منوی مربوط به امکانات، گزینه نوبت دهی معاینه فنی را انتخاب کنید.

 

6. در این مرحله بعد از اینکه تمامی مطالب نوشته شده، ( مطالعه تمامی قوانین) را مطالعه کردید، بر روی گزینه شرایط فوق را خوانده و می پذیرم کلیک کنید.

7. در این مرحله شما وارد قسمتی از سامانه نوبت دهی معاینه فنی می شوید که باید تمامی اطلاعات مربوط به خودرو مانند نوع خودرو، نوع سوخت خودرو و اطلاعات مربوط به تاریخ و روز نوبت معاینه فنی وارد شوید.

لازم به ذکر است که در قسمت انتخاب مرکز معاینه فنی، شما می توانید نزدیک ترین مرکز معاینه فنی به محل سکونت خود را انتخاب کنید.

بعد از اینکه تمامی اطلاعات مربوط به رزرو نوبت معاینه فنی خود را کامل کردید. شما باید بر روی گزینه کسر از کیف پول شهروندی کلیک کنید تا نوبت شما رزرو شود. به این نکته دقت دشته باشید که بدون پرداخت مبلغ مورد نظر برای معاینه فنی، امکان رزرو نوبت برای شما وجود نخواهد داشت. طبق تصویر بالا بعد از اینکه هزینه مورد نظر را توانستید پرداخت کنید، بر روی گزینه رزرو معاینه فنی کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن معاینه فنی:

زمانی که شما خودرو خود را برای معاینه فنی می برید، حتما باید مدارکی را همراه خودتان ببرید این مدارک عبارتند از:

  • اصل کارت یا سند خودرو
  • فرم تشخیص عیوب ظاهری

 

سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید:(سوالات متداول)

1.نوبت دهی معاینه فنی خودرو از طریق چه سایتی انجام می شود؟ نوبت دهی معاینه فنی برای افراد که در تهران زندگی میکنند از طریق سایت تهران من به آدرس my.tehran.ir انجام می شود.

2.نحوه دریافت نوبت معاینه فنی خودرو از سایت تهران من به چه صورت انجام می شود؟ برای این کار با وارد شدن به سایت تهران من صفحه ای را مشاهده می کنید که در آن قسمتی وجود دارد به نام ثبت نام ، که شما باید از آن قسمت، اول ثبت نام کنید بعد از آن می توانید با داشتن نام کاربری و رمز عبور وارد پنل کاربری خود شوید و از امکان نوبت دهی معاینه فنی خودرو استفاده کنید.

3.هزینه مربوط به معاینه در سامانه نوبت دهی معاینه فنی به چه شکل پرداخت می شود؟ بعد از این که در سامانه تهران من ثبت نام خود را انجام داده اید و بعد از تکمیل مراحل رزرو نوبت، شما باید با انتخاب گزینه کسر از کیف پول شهروندی این هزینه را پرداخت کنید تا رزرو نوبت معاینه فنی شما کامل شود.

هزینه معاینه فنی چقدر است؟

هزینه معاینه فنی انواع وسیله نقلیه در سال 1400 به شرح زیر است:

  • معاینه فنی خودروهای سبک 37 هزار تومان است و در صورت مردودی 8 هزار تومان است.
  • معاینه فنی خودرو های سبک دوگانه سوز 59 هزار تومان است و در صورت مردودی 8 هزار تومان است.
  • معاینه فنی خودرو خودرو های سنگین گازوییلی 57 هزار تومان است و در صورت مردودی 12 هزار تومان است.
  • معاینه فنی خودرو های سنگین و نیمه سنگین و نیمه سنگین گازسوز 70 هزار تومان و در صورت مردودی 12 هزار تومان است.
  • معاینه فنی موتور سیکلت 10 هزار تومان در صورت مردودی 2 هزار تومان است.

 

نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید:

 اگر شما ساکن شهر تهران نیستید نمی توانید دریافت نوبت به صورت الکترونیکی در سامانه نوبت دهی معاینه فنی خودرو به آدرس تهران من انجام دهید. دریافت نوبت مختص افرادی است که در استان تهران سکونت دارند. افرادی که قصد دریافت نوبت اینترنتی در دیگر استان های کشور ایران دارند، نمی توانند از طریق سایت تهران من اقدام به دریافت نوبت معاینه فنی خودرو خودشان کنند.

 

در سال های پیش افراد ساکن تهران برای رزرو نوبت معاینه فنی باید به سایت Services27.tehran.ir مراجعه می کردند و مراحل مربوط به ثبت نام و نوبت را انجام می دادند. اما در سال جدید سامانه ثبت نام تغییر کرد و دیگر دریافت نوبت در این سامانه وجود ندارد و افراد برای نوبت معاینه فنی خود باید با مراجعه به سایت تهران من ثبت نام خود را انجام دهند. یا اپلیکیشن تهران من را دانلود کنند و از طریق آن نوبت معاینه فنی بگیرند.

 

اگر شما می خواهید از سامانه نوبت دهی معاینه فنی نوبت بگیرید اولین کاری که باید انجام دهید ثبت نام در این سامانه است. افرادی که در سایت تهران ثبت نام نکرده اند، نمی توانند از امکانات مربوط به نوبت دهی معاینه فنی به صورت آنلاین استفاده کنند.

 

در صورتی می توانید رزرو نوبت داشته باشید که هزینه معاینه فنی خود را پرداخت کرده باشید در این صورت رزرو نوبت معاینه فنی در سامانه تهران من امکان پذیر است. برای اینکه رزرو خودتان را قطعی کنید، حتما مبلغ مورد نظر را پرداخت کنید.

شاید این سوال برای شما عزیزان پیش بیاید که آیا، امکان لغو در این سامانه وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت بله امکان لغو رزرو نوبت معاینه فنی خودرو در سایت تهران من وجود دارد. افرادی که به هر دلیلی نمی توانند در مدت زمانی که نوبت داشته اند به مراکز معاینه فنی خودرو مراجعه کنند، می توانند حداکثر  تا2 روز قبل از فرا رسیدن نوبت خودشان، به سامانه نوبت دهی معاینه فنی مراجعه کنند و از قسمت سوابق رزرو نوبت معاینه فنی، نوبت معاینه فنی خود را لغو کنند.

استفاده از سامانه نوبت دهی معاینه فنی خودرو که در سایت تهران من می باشد و در هیچ نوع سایت دیگری ثبت نام آنلاین برای نوبت گرفتن انجام نمی شود. لازم به ذکر است که برای خودرو های گازسوز امکان پذیر نیست. اما افرادی که دارای خودرو های بنزینی یا هر نوع خودرو دیگری به غیر از گاز سوز باشند، می توانند فقط  از سامانه تهران من برای دریافت نوبت استفاده کنند و نوبت خود را به صورت آنلاین و کاملا راحت انجام دهند.

چه خودرو هایی نیاز به گرفتن معاینه فنی دارند؟

در صورتی که عمر خودرو شما از 4 سال گذشته باشد یا شما اخیرا خودرو دست دومی خریده اید که عمرش بیش تر از 4 سال باشد، حتما به گرفتن معاینه فنی نیاز دارید. لازم به ذکر است قبل از مراجعه کردن به مراکز معاینه فنی ایرادات گفته شده را برطرف کنید تا دوباره مجبور نشوید به این مراکز مراجعه کنید.

خودرو های داخلی مدل سال 1394 و پایین تر، وسیله نقلیه عمومی مدل سال 97 و پایین تر و نیز خودرو های وارداتی سال 2016 و قبل از آن باید برای گرفتن معاینه فنی اقدام کنند. اما اگر ماشین خود را به تازگی خریده اید یا مدل ماشین شما جدیدتر از تاریخ های ذکر شده است نیازی به مراجعه به معاینه فنی ندارد.

 

افرادی که حضوری به مراکز معاینه فنی خودرو در استان تهران بدون داشتن هیچ نوع نوبتی، مراجعه می کردند، شلوغی زیادی را ایجاد می کردند. کاملا وقت همه افراد گرفته می شد مثل افرادی که شاغل بودند و مجبور بودند یک روز تمام از کار خود بگذرند و وقت خود را به طور کامل  برای انجام نوبت معاینه فنی در صف های طولانی بگذرانند. با توجه به این مشکلات تصمیم به ساخت سایت تهران من شد تا افراد ساکن تهران در آن شلوغی درگیر نشوند و به کار های خود برسند و ازدحام در صف های معاینه فنی کم شود. به تازگی سامانه تهران من امکاناتی را برای نوبت دهی معاینه فنی خودرو برای افراد ساکن تهران مهیا نموده است. افرادی که قصد دارند به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند می توانند با مراجعه کردن به سایت تهران من به صورت آنلاین نوبت خود را بگیرند و در تاریخ و زمان گفته شده به مراکز معاینه فنی، در روز و زمان مشخص شده مراجعه کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن