🔥 تکنولوژی 🔥

قابلیت محرمانه incognito بسیار کمتر از آن چیزی است که گمان می کنید

اگر گمان می کنید که حالت incognito امن است، سخت در اشتباهید

قبل از اینکه به موضوع اصلی بپردازم قصد دارم درمورد قابلیت incognito در گوگل کروم توضیح بدهم که بیشتر با آن آشنا شوید.

incognito به شما این فرصت را می دهد که به صورت ناشناس به گشت و گذار در صفحات وب بپردازید، یعنی به این صورت که بدون اینکه ردپایی از خود در تاریخچه گوگل، کوکی و یا در کش و یا در دیگر موارد به ثبت برسانید در صفحات جستجو می کنید. اما یادتان باشد که  ابن به معنای تغییر IP در مرورگر نمی باشد.

تصویر ناشناس

اپلیکیشن خرید بسته اینترنت

این icon کلاه و عینک به سبک کارآگاه است، طرح و رنگبندی که دارد بسیار مرموز به نظر می رسد، و بسیاری فکر می کنند ورود به حالت ناشناس گوگل کروم (google chrom incognito) مانند پوشیدن لباس نامرئی است.

با این وجود معلوم می شود که درست راهنمایی نکرده اند و افراد را به اشتباه انداخته اند. تحقیقات جدید مجدداً تأکید کرده است که Google و سایر مرورگرهای وب همچنان شما را در حالت حریم خصوصی، حتی در حساس ترین سایتها نیز ردیابی می کنند.

یک مقاله تحقیقاتی، که قرار است در مجله New Media & Society منتشر شود و اولین بار توسط نیویورک تایمز گزارش شد، محققان 22،484 وب سایت های پورن(porn) را اسکن کردند.

آنها دریافتند که 93 درصد آنها ردیاب دارند که اطلاعات را به طور متوسط به هفت دامنه شخص ثالث ارسال می کنند. اگرچه این ممکن است باعث ترس بسیاری از افراد شود، حالت incognito همواره از یک ابزار حریم خصوصی ( privacy tool) نامناسب استفاده کرده است.

Lukasz Olejnik مشاور امنیت سایبری و حریم خصوصی و همچنین معاون تحقیقات و فناوری امور جهانی دانشگاه آکسفورد می گوید: ” Private mode ها در مرورگرهای وب هرگز به عنوان یک راه حل عمومی برای حفظ حریم خصوصی طراحی نشده اند.

شخص ثالث به طور کلی تنها با وب سایت هایی که کوکی ها را در هارد درایو های بازدید کنندگان ذخیره می کنند، ردیابی را انجام می دهند. از کوکی ها بطور معمول برای ردیابی بازدیدهای تکراری از یک کاربر استفاده می کنند، همچنین پروفایلی ایجاد می کنند که برای ارائه تبلیغات به کار رود.

در حالت incognito ، داده های شما دقیقاً به همان حالت عادی ردیابی می شوند.

Olejnik می گوید: “تفاوت در این است که در موقعیت عادی، ردیاب ها نمی توانند” private browsing “را با “normal session ” لینک بدهند.

“این بدان معنی است که، پس از بسته شدن پنجره مرورگر توسط کاربر، دیگر هیچ ردی از آن باقی نمی ماند.

اما مسلماً مشکلاتی نیز وجود دارد. قابل ذکر است که سایتهای شخص ثالث قادر به تشخیص است که آیا بازدیدکنندگان سایت در حالت private browsing هستند یا خیر

این قابلیت است که امکان می دهد، سایت های خبری با paywalls با فعال کردن این mode دسترسی ها را برای بازدیدکنندگان  مسدود کنند.

این تحقیق که در سال 2014 انجام شد، نشان داد که وب سایت های شخص ثالث از کوکی ها استفاده می کنند تا شناسایی کنند که کاربران به طور خصوصی در حال مرور چه مواردی هستند.

در normal browsing، کوکی ها  از روی هارد فراخوانی می شوند، در حالی که در حالت incognito، آنها در حافظه دستگاه ذخیره می شوند.

این تحقیق نشان داد که یک وب سایت شخص ثالث می تواند از راه دور به مرورگر شخصی دستور دهد که یک میلیون کوکی cookie بنویسد، این ردیابی چقدر زمان می برد؟ در حالت normal browser چند ثانیه طول می کشد، اماوقتی از private mode استفاده می کنند فورا انجام می شود.

ردیاب ها می توانند اطلاعات حساس تر و شخصی تری را شناسایی کنند. Forshaw می گوید که کاربران اینترنت می توانند از برنامه ای به نام Panoptoclick ، برای به دست آوردن امتیاز “uniqueness score” استفاده کنند، ظاهرا به شما می گوید که هنگامی که  وب را مرور می کنید چقدر راحت شناسایی می شوید. این پروژه تحقیقاتی توسط بنیاد مرزهای الکترونیکی (Electronic Frontier Foundation) انجام شده است.

آیا تاریخچه مرورگر browsing history شما حداقل در برابر اعضای خانواده یا دوست و همکاری که ممکن است به رایانه شما دسترسی داشته باشند ایمن است ؟ تحقیقات Forshaw نشان داد که کسی که به دستگاه شما دسترسی دارد می تواند وب سایت هایی را که مشاهده کرده اید را  با چند ابزار ساده پیدا کند. روی هارد و حافظه موقت یا رم شما، رد وب سایت هایی که در حالت incognito از آنها بازدید شده وجود دارد.

duckduckgo

اگر به دنبال یک تجربه آنلاین خصوصی تری هستید، از Tor استفاده کنید، فعالیت آنلاین شما را مجددا مسیریابی و رمزگذاری می کند، اطلاعات شما را در چند لایه رمزنگاری می کند تا خوانایی اطلاعات برای دیگران به حداقل برسد، مرورگر های دیگری مانند Brave و DuckDuckGo داده های کمتری را از شما نسبت به داده هایی Google جمع آوری می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن