🔥 اخبار و اطلاعیه 🔥

تعرفه طرح ترافیک 1400 و نحوه خرید آن

تعرفه طرح ترافیک

چندین سال هست که طرح ترافیک آمده است و ما می دانیم برای ورود به محدوده طرح ترافیک شهری، درساعت های محدود به طرح، باید دارای مجوز ورود با خرید طرح ترافیک باشیم. درسال های قبل خرید طرح ترافیک به روش های آنلاین و حضوری انجام می شد.

در همه سال ها، تعرفه جدید ورود به محدوده طرح ترافیک از طرف شهرداری تهران اعلام می شود. بعضی از افراد خاص در جامعه می توانند، سهمیه طرح ترافیک خودشان را به طور رایگان دریافت کنند. هر سال این تعرفه اندکی افزایش پیدا می کند.

قیمت پایه مجوز طرح ترافیک، 35 هزار تومان است. اگر کسی در این میان دارای معاینه فنی برتر باشد و تردد او در ساعت های غیر اوج شلوغی انجام گیرد فقط  بیست هزار و 580 تومان  پرداخت می کند. حال اگر فردی معاینه فنی عادی داشته باشد و بخواهد در ساعات اوج شلوغی وارد طرح شود ملزم به پرداخت 63 هزار تومان عوارض است. شورای شهر  برای شهرواندان خود، امکان خرید بسته های یک، سه و شش ماهه را هم فراهم کرده است که دارای تخفیف نیز هستند.

افراد خاص در جامعه مانند خبرنگاران، معلولان، ایثارگران، آژانس ها، بیماران ویژه و تاکسی های تلفنی هم می توانند تا وقتی که سهمیه 1400 را نگرفته باشند، از مجوز های 1399 استفاده کنند.

ساکنان محدوده در این طرح :مستاجرین باید اجاره نامه خودشان را به دفاتر خدمات الکترونیک ببرند و مالکان خانه لازم نیست که مراجعه حضوری داشته باشند و فقط باید عوارض سالانه خودرو، نوسازی و پسماند را به شکل غیر حضوری پرداخت کنند. تخفیفی که در نظر گرفته می شود برای ساکنان همان محدوده طرح 50درصد است و یک ورود و خروج رایگان بعد از ساعت 16 و قبل از ساعت 9 برای آنها ، اعمال می شود. با رزرو کردن به موقع طرح هزینه کمتری متحمل می شوید.

محدوده طرح ترافیک هیچ تغییری نسبت به گذشته نداشته است و اولین روزاجرای این طرح در سال 1400 تعرفه های جدیدی نیز اعمال خواهد شد.پنج شنبه ها طرح ترافیک اجرا نمی شود و تنها طرح کاهش آلودگی هوا برقرار است اگر افراد در محدوده ترافیک یا محدوده کاهش بخواهند تردد کنند از سهمیه فصلی آنها کم می شود.

تمامی افراد در تهران برای ورود به محدوده طرح ترافیک از تاریخ 14 فروردین ماه 1400 می بایست در سامانه (تهران من) برای رزرو روز ورود خودشان به طرح ترافیک اقدام کنند. قبلا شهروندان می توانستند اول از همه به طرح وارد شوند و سپس به صورت خودکار عوارض طرح از حساب شهروندیشان در سامانه تهران من به آدرس my.tehran.ir کسر می شد.
شرایط جدیدی در نظر گرفته شده است شهرواندان باید قبل از ورود به طرح، روز مورد نظر خود را رزرو کنند. در غیر اینصورت عوارض تردد خودرو با بیشینه ضرایب و به ازای هر روز تردد با نرخ 787.500 ریال مستقل را از ساعت تردد و نوع معاینه فنی خودرو انجام خواهد شد.

برای رزرو مجوز طرح روزانه از ظهر روز چهار شنبه هر هفته، برای هفته آینده وجود خواهد داشت. در صورت عدم تکمیل ظرفیت روزانه امکان رزرو مجوز طرح روزانه برای روز ها در هفته وجود دارد.

به ازای تردد خودروی شما مبلغ مسدودی بابت ثبت رزرو مجوز روزانه طرح به شرح زیر می باشد:
  • مبلغ 630.000 ریال به ازای خودروی دارای معاینه فنی عادی.
  • مبلغ 441.000 ریال به ازای خودروی دارای معاینه فنی برتر
  • مبلغ 70.000 ریال به ازای خودروی برقی یا هیربدی

 

آخرین مبلغ عوارض ورود به محدوده ی طرح ترافیک، ده روز بعد از تاریخ تردد خودرو  برسی وانجام می شود از مبلغ مسدود شده کسر و باقی آن به حساب شما عودت داده خواهد شد در صورتی خودروی شما در منطقه طرح ترافیک تردد نکند و توسط دوربین ها گرفته نشده باشد، 70.000 ریال از مبلغ مسدودی شما کسر و باقی به حساب شما برگردانده می شود.
اگر شما چندین خودرو در منزل خود دارید شما باید برای هر شماره پلاک جداگانه اقدام به ثبت رزرو کنید. رزرو شما امکان جابه جایی از یک خودرو به خودروی دیگر را ندارد و باید رزرو خودروی اول لغو کنند و در صورت وجود ظرفیت برای خودروی دیگر ثبت رزرو انجام شود.
برای ورود و خروج به محدوده کنترل آلودگی هوا زوج یا فرد نیازی به رزرو نیست.
   خودرو های پلاک تهران از 20 روز تردد رایگان و پلاک های غیر تهران از 15 روز تردد رایگان برخوردار هستند در سال 1400 در روز پنج شنبه در صورتی که در محدوده تردد کنند یک روز رایگان آنها کم می شود که این تردد فقط برای محدوده کاهش آلودگی هوا است. برای اینکه بتوانید بیشتر از 20 بار تردد کنید باید عوارض آن را پرداخت کنید.

قانون جدیدی که در سال 1400 گفته شده است خرید یکجای طرح ترافیک به صورت ماهیانه وجود دارد این بسته ها به صورت یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه با تخفیف های ویژه در نظر گرفته شده است اگر شما از آن دسته افرادی هستید که زیاد در محدوده طرح ترافیک تردد می کنید با خرید این بسته ها می توانید در خرید خود صرفه جویی کنید و هزینه کم تری را پرداخت کنید و دیگر نیازی به رزرو ورود به منطقه طرح ترافیک به صورت روزانه یا هفتگی را ندارید.

 خرید طرح ترافیک سالیانه

در قانون حدید طرح ترافیک در سال 1400 و احتمالا سال های بعد، امکان خریدن طرح ترافیک سالیانه وجود ندارد. و شما نمی توانید برای یک سال خود، طرح ترافیک را تهیه کنید و از پیگیری های دیگر بعدی آن بی نیاز شوید.

 

ساعات طرح ترافیک در تهران 1400

ساعت های طرح ترافیک در تهران در سال 1400 در روز های شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8.30صبح تا 16 بعدظهر است و در روز های پنج شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی طرح ترافیک اصلی اجرا نمی شود.

ساعات طرح کاهش آلودگی در تهران 1400

اخیرا تغییراتی برای کاهش آلودگی هوا در نظر گرفته شده است اخیرا به جای طرح زوج و فرد ساعت های خاصی را در نظر گرفته اند. در روز های شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8.30 صبح تا 16 بعدازظهر و در روز های پنج شنبه از ساعت 8.30 صبح تا 13 بعدظهر خواهد بود.

نرخ طرح ترافیک در سال 1400

در سال 1400 نرخ طرح ترافیک خودرو بر گرفته از محل سکونت مالک خودرو، در نظر گرفته شده که خودرو داخل محدوده طرح ترافیک بوده یا خیر و به نوع معاینه فنی خودرو که عادی باشد یا برتر نیز بستگی دارد.

طرح ترافیک در پنج شنبه ها و آلودگی هوا

طرح ترافیک و طرح زوج و فرد جدید در تمام روز های سال به جز روز های تعطیل رسمی از ساعت 8.30 صبح تا16 بعدظهر و پنج شنبه ها از ساعت 8.30 صبح تا 13 بعدظهر است. (پنج شنبه ها فقط طرح کنترل آلودگی هوا اجرا می شود.)

محدوده و مرزهای طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا در سال 1400

مرز های محدوده کنترل آلودگی هوا همان ابعاد و مرز های محدوده زوج یا فرد سابق است.اما مقررات مرتبط با آن تغییر می کند. مرز و محدوده طرح ترافیک نیز همانند سال های قبلی است و تغییری نکرده است.

خرید طرح ترافیک روزانه از عابر بانک و از طریق اس ام اس

 

در سال پیش این امکان وجود داشت که شما با مراجعه کردن به عابر بانک (ATM) و وارد کردن شماره موبایل خود، طرح مورد نظر خود برای یک روز یا به صورت  هفتگی خریداری کنید اما در سال 1400 این امکان برداشته شد و در حال حاظر این امکان وجود ندارد.

دیگر روش های قدیمی که دیگر کاربرد ندارد شماره گیری کد دستوری #137* است که برای خریداری طرح ترافک انجام می شد این روش اما در حالذحاضر کاربردی ندارد. اما اگر شما عزیزان در سایت تهران من ثبتنام کرده اید و حساب خود را از قبل شارژ کرده اید می توانید با شماره گیری کد #6*137* رزرو طرح ترافیک انجام دهید.

تنها روش خریداری طرح ترافیک در حال حاضر ثبت نام در سایت تهران من است.

امتیاز ویژه تردد رایگان برای ساکنان محدوده طرح ترافیک جدید

 

قانون جدیدبرای افراد در  محدوده طرح ترافیک تهران برای سال 1400، مانند سال های  قبل است و بهای طرح ترافیک برایافراد در آن محدوده 50درصد کمتر از بقیه تعیین شده است.

تکلیف خودروهای پلاک شهرستان برای ورود به طرح جدید

طرح ترافیک جدید فقط برای خودرو های پلاک تهران نیست ، خودرو های پلاک شهرستان می توانند با داشتن معاینه فنی و با پرداخت عوارض خودشان در محدوده طرح تردد کنند. نرخ عوارض تردد بری آن ها بر اساس معاینه فنی محاسبه می شود.

ورود خودروهای غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک جدید

دوربین های پایتخت همیشه آماده هستند.

در سال 1400 با رعایت دقیق قانون هر گونه تردد در محدوده طرح ترافیک فقط و فقط بر اساس ضوابط جدید مجاز است.در غیر اینصورت تردد غیر مجاز گفته خواهد شد. اگر خودرویی بدون ثبت نام و دریافت مجوز وارد محدوده ترافیک بشود هم جریمه خواهد شد و هم بدهی او بابت عوراض تردد به حساب خودرو منظور و از طریق قانون دریافت می شود. شما وقتی در سامانه تهران من کردید شارژ حساب شهروندی خودتان و خرید روزانه طرح ترافیک را می توانید انجام دهید. این سامانه تا پایان سال فعال است و شما تا قبل از اولین ورود به محدوده می توانید ثبت نام خود را درون سایت تهران من انجام دهید و مجوز روزانه خود را خریداری کنید. تا تردد های شما قانونی محسوب شود و جریمه نشوید.

دوربین های موجود در شهر کلیه ورودی و خروجی و داخل معابر محدوده ترافیک تردد خودرو ها را ثبت می کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن